Adana Vinç Kiralama

Vinçler, genellikle halat, zincir ve makaralarla donatılmış iş makineleridir. Yükleme, kaldırma ve boşaltma işlerinde kullanılır. Özellikle ağır yüklerin kaldırılması ve başka yerlere aktarılmasında vinçlerden yararlanılır. Vinçler, işin cinsine bağlı olarak farklı çeşitlere ayrılır. Bunlar mobil vinçler, kamyon üstü vinçler, sepetli vinçler, paletli vinçler, kule vinçler ve liman vinçler olarak sıralanabilir.

10 yıl öncesine kadar sadece çok büyük inşaatlarda o da tek tük görülen vinçler, şimdilerde neredeyse her inşaata girdi. Uzunluğu 200 metreye kadar çıkabilen kule vinçler özellikle büyükşehirlerde yapılaşmanın yoğun olduğu ilçeleri sardı. Onlarca kişinin işini tek başına yapabilen vinçler ciddi bir zaman tasarrufu sağlıyor. İşçi sayısını azaltmayı ve inşaatları hızlı biçimde tamamlamayı isteyen müteahhitler vinçlere yöneliyor. Küçük inşaatlarda bile kule vinçlerin kullanıldığı görülüyor. Büyük firmalar vinci olmayan taşerona iş vermiyor. Bu da vinç kiralama işinin daha da büyümesine yol açıyor.

Bütün bu olumlu gelişmelerin yanında sektörde önemli sıkıntılar da var. Can güvenliği konusunda büyük eksiklikler dile getiriliyor. Vinç operatörü ihtiyacı da had safhada. Bu konuda eğitim eksikliği dikkat çekiyor. Operatör olmak isteyenlere birkaç ay içinde ehliyet veriliyor. Sektörün önde gelen isimleri, denetimlerin artırılması çağrısında bulunuyor. Vinç kiralama konusunda dile getirilen uyarıların başında ise kayıt dışılık geliyor. İddialara göre yapılan işlerin yüzde 50'si kayıt dışı.